Poradnik dla Par Młodych pt. „Ślub oczami fotografa ślubnego, czyli kilka uwag, które naprawdę robią różnicę”

                                                               Po co postanowiłam napisać ten poradnik dla par młodych?

Ten, krótki poradnik dla par młodych to bardziej moje luźne przemyślenia na temat tego, co jest istotne w dniu ślubu z perspektywy osoby, która fotografuje, tak aby zdjęcia ślubne były wyjątkowe. Mając za sobą kilkaset ślubów mam wrażenie, że zaobserwowałam wiele niuansów, które być może mogą okazać się dla Was pomocne.

 

poradnik dla par młodych

Nie traktujcie tego poradnika, jako zbioru nakazów i zakazów, lecz raczej wskazówki, które możecie wykorzystać lub nie.

                                                                                    Przygotowania

Namawiam Was do zaproszenia fotografa do Waszego domu, hotelu czy innego miejsca, gdzie będziecie się przygotowywać. Przez wielu fotografów przygotowania to ulubiona część fotografii w dniu ślubu. Możemy wtedy wykonać zdjęcia przedstawiające emocje związane ze zbliżaniem się godziny ceremonii, piękne ujęcia podczas makijażu, sfotografować detale, czy łzy podczas błogosławieństwa. Kadry takie będę stanowiły dla Was bezcenną pamiątkę po latach. O tym jak ważne są przygotowania w reportażu z dnia ślubu niech poświadczą te zdjęcia: https://houseofimages.pl/blog/gabriela-i-cezary/

na zdjęciu panna młoda ubiera kolczyki, przygotowania do ślubu w domu panny młodej

Moim zdaniem szczególnie ważne jest, aby fotograf działał dyskretnie, nie ingerując w bieg wydarzeń, być obserwatorem, nie reżyserem. Podejście takie pozwala nie tylko na abyście Wy i Wasza rodzina czuli się całkowicie swobodni, ale także na to aby uchwycić na zdjęciach prawdziwe wzruszenia i emocje. Czas podczas fotografowania przygotowań to również kilka godzin na to, aby Wasza rodzina oswoiła się z fotografem, poznała go i zobaczyła, jak pracuje.

Także w albumie, czy galerii zdjęć na blogu reportaż jest pełny, gdy zaczyna się już w momencie przygotowań, a nie od wejścia do kościoła.

Z mojego doświadczenia wynika, że można w tym dniu wszystko tak ułożyć, aby fotograf uchwycił podczas szykowania się zarówno Pana Młodego jak i Pannę Młodą. Potem oglądając swój album, będziecie mogli zobaczyć co działo się u drugiej połówki 🙂

Warto uprzątnąć miejsce, gdzie będą robione zdjęcia, nie warto jednak przejmować się porządkiem nadmiernie, nie chodzi o stresowanie się detalami. Chodzi raczej o  ogólne „ogarnięcie” miejsca przygotowań ze zbędnych przedmiotów. Najważniejsze jest jednak, abyście czuli się swobodnie i bez zbędnego stresu.

suknia ślubna z falbanami

Z moich obserwacji wynika, że najlepiej zaprosić profesjonalną makijażystkę do siebie do domu. Najlepiej zrobić to max. 3-4 godziny przed ceremonią, nie jest bowiem komfortowe czekanie w pełnej gotowości przez wiele godzin. Rozwiązanie takie ułatwi też sfotografowanie tego momentu oraz sprawi, że makijaż wytrwa więcej godzin.

Zdjęcie „first look”

Zachęcam Was również do wykonania zdjęć tzw. „first look”, gdy Pan Młody po raz pierwszy widzi swoją przyszłą żonę. Warto taki moment przeżyć na zewnątrz, światło dzienne i zieleń stanowią piękną scenerię. Spójrzcie na zdjęcie poniżej 🙂

zdjęcie z pleneru ślubnego w dniu ślubu, first look, pan młody widzi pannę młodą po raz pierwszy 

                                                                       Ceremonia w kościele

Przede wszystkim dobrze jest uprzedzić księdza o obecności fotografa podczas ślubu i o przebytym przez niego szkoleniu dla fotografów ślubnych organizowanych przez kurię.

Warto wybrać fotografa z dużym doświadczeniem w fotografii ślubnej, osoba taka powinna doskonale wiedzieć jak pracować w bardzo specyficznych warunkach, jakim jest kościół, tak aby w sposób dyskretny i z wyczuciem pracować na pełnych obrotach nie zakłócając w żaden sposób przebiegu ceremonii. Warto wybrać fotografa, który dysponuje najlepszym sprzętem, jasnymi obiektywami umożliwiającymi pracę także w ciemnych kościołach. Ważne jest, aby fotograf ślubny pracował w kościele bez użycia lampy błyskowej oraz posiadał aparaty z cichym trybem wyzwalania migawki.

zdjęcie ślubne pary w kościele Dominikanów na Służewiu

Ważne jest również, aby uprzedzić gości weselnych i rodzinę, żeby nie fotografowali czy filmowali ceremonii z innego miejsca jak swoje ławki. To na profesjonalnym fotografie spoczywa odpowiedzialność zrobienie pięknych zdjęć. Osoby które nie profesjonalistami nie są mogą skutecznie przeszkodzić w udokumentowaniu takich momentów jak zakładanie obrączek, wejście czy wyjście z kościoła.

Jeżeli do kościoła wchodzicie razem, a kapłan wychodzi do Was, aby Was przywitać, warto iść za nim kilka metrów dalej, tak aby można było uchwycić tylko Was wchodzących do kościoła. Nie spieszcie się zarówno wchodząc jak i wychodząc, pozwólcie gościom Was podziwiać 🙂

Do przysięgi Panna Młoda powinna odłożyć bukiet ślubny lub przekazać go na jakiś czas świadkowej. Dzięki temu ręce będą swobodne do nakładania obrączek, a bukiet nie zasłoni ich na fotografiach. Nie zapomnijcie stanąć do przysięgi naprzeciwko siebie, tak aby było Was widać. Jeżeli pojawi się wzruszenie nie martwcie się, fotografowie uwielbiają wzruszenia na zdjęciach. Jaz zawsze noszę ze sobą chusteczki, jestem wtedy najbliżej gotowa aby ją podać w razie potrzeby.

Przekazanie znaku pokoju to kolejny element ceremonii, warto podejść wtedy uściskać świadków, rodziców i dziadków.

Bardzo widowiskowym momentem jest obsypywanie Państwa Młodych płatkami kwiatów lub ryżem. Pięknie na zdjęciach wygląda wyjście Młodych z kościoła do czekającego tłumu gości obsypujących ich płatkami prawdziwych kwiatów.

Jeżeli chcecie wykonać zdjęcie grupowe najlepszy moment to chwila zaraz po wyjściu z kościoła a przed składaniem życzeń. Jeżeli na ślub jest zaproszonych wielu gości, potrzebne są do tego schody. Ja osobiście na tydzień przed ślubem wysyłam do moich Par ankietę, w której pytam jakie zdjęcia grupowe wykonujemy, jeżeli ma być wykonane zdjęcie wszystkich gości jestem na to przygotowana i wiem gdzie będzie najlepsze miejsce (schody pod kościołem, ujęcie z balkonu przed salą weselną etc.)

Ślub cywilny

 

Ślub cywilny trwa zwykle bardzo krótko, bo około 15 min. To bardzo krótki czas na wykonanie urozmaiconych zdjęć. Aby to zrobić warto zatrudnić fotografa, który używa dwóch lub trzech aparatów z różnymi obiektywami o różnych ogniskowych. Do ślubu cywilnego odnosi się właściwie większość powyższych porad,
a nadzwyczaj ważne jest okazywanie sobie nawzajem emocji 🙂

Przyjęcie weselne

Przede wszystkim nie spieszcie się z dojazdem na miejsce wesela. Młodzi powinni być ostatnimi osobami, który pojawią się pod salą weselną, w momencie gdy wszyscy goście już ich oczekują.

Upewnijcie się (najlepiej poprosić o to świadka lub świadkową), że rodzice zarówno Panny Młodej jak i Młodego są już na miejscu jak podjedziecie i oczekują Was z chlebem i solą (jeżeli oczywiście takie powitanie jest zaplanowane).

zdjęcie z przyjęcia weselnego w Villi Julianna niedaleko Warszawy, pocałunek pary młodej

 

Uzgodnijcie z managerem lokalu, aby podczas pierwszego tańca obsługa, a zwłaszcza krzątający się kelnerzy w żaden sposób nie zakłócili tego momentu.

Zdjęcia grupowe z gośćmi najlepiej zaplanować tuż po pierwszym tańcu, gdy jeszcze można je wykonać przy świetle dziennym. Warto zadbać o to, aby wykonać zdjęcia z wszystkimi osobami, na zdjęciach z którymi najbardziej nam zależy.

Reportaż profesjonalnego fotografa to nie fotografia każdego z gości z osobna, to fotograficzna interpretacja, opowieść z waszego dnia ślubu. Dlatego ja zawsze pytam w wysyłanej ankiecie o to na kogo zwrócić szczególną uwagę, dbam o wykonanie zdjęć grupowych. Resztę czasu poświęcam na szukanie ciekawych momentów i wykonywanie interesujących zdjęć.

Na koniec jedno zdanie o „oczepinach”. Jeżeli są organizowane uzgodnijcie z zespołem, czy wodzirejem, aby zakończyły się o czasie. Fotografowie zazwyczaj pracują do godz. 1:00 i wtedy powinno być już po nich. Dodatkowo w przypadku rzucania bukietem lub muszką najlepiej na zdjęciach moment ten wygląda, gdy nie ma tzw. „kółeczek”, lecz rzut odbywa się w zgromadzony tłum panien lub kawalerów.

Godnym rozważenia rozwiązaniem jest wynajęcie fotodbudki. Jeżeli jest w planach księga gości zdjęcia z fotobudki mogą tam zostać wklejane przez gości. To też świetna okazja, aby uwiecznić autentyczną radość gości przebierających się w różne śmieszne outity 🙂

fotobudka podczas wesela

Bardzo ważne jest oświetlenie sali tanecznej, jeżeli tylko macie taką możliwość zadbajcie o to przed weselem. Idealne są rozproszone światła dające dużo kolorów, natomiast bardzo problematyczne małe punkciki oświetlenia laserowego, które potrafią zniszczyć ujęcia. W momencie podziękowań dla rodziców, czy składania życzeń (jeżeli odbywają się one w lokalu, a nie pod kościołem) lepiej, aby światła dyskotekowe były wyłączone.

para młoda tańczy na weselu, sala jest oświetlona światlami dyskotekowymi podczas tańca młodej pary

Więcej o oświetleniu w czasie wesela możecie przeczytać w innym moim poście na moim blogu.

wesele w hotelu Narvil

Ze względów wizualnych dobrym pomysłem jest uzgodnienie z lokalem, w którym odbywa się wesele, aby wszelkie butelki z napojami znalazły miejsce na osobnym stoliku, a nie na stołach, przy których siedzą goście oraz Młoda Para. Stoły zastawione w ten sposób wydają się dużo bardziej eleganckie na zdjęciach.

ślub oczami fotografa ślubnego poradnik dotyczący wystroju sali weselnej, która jest kolorowo oświetlona i udekorowana

dekoracja stołów na weselu

 


Mini plener w dniu ślubu

Polecam wygospodarowanie chociaż 15 minut na wykonanie mini pleneru w dniu ślubu, wydaje się, że najprościej zrobić to gdzieś w okolicy miejsca wesela. Jest to doskonały pomysł, aby wykonać kilka portretów, co jest w szczególności ważne, gdy nie jest realizowany plener w innym dniu niż ślub.

ślub oczami fotografa ślubnego poradnik dotyczący pleneru ślubnego młodej pary

Mam nadzieję, że ten poradnik dla par młodych wniósł coś pozytywnego i znaleźliście w nim coś dla siebie:-) Zapraszam również do mojego posta na temat bukietów ślubnych, który znajduje się pod linkiem: https://houseofimages.pl/blog/bukiet-slubny-sila-tkwi-prostocie/ 

plener ślubny w dniu ślubu

Powodzenia!

Konkurs na najwyższ… 26 marca 2018 Moja nowa strona www.agatapietrzyk.com z fotografią streetową Fotografia uliczna &#… 21 maja 2018